Back to NSA Club #3 June 2005 LCT

NSA Club #3: June 22nd, 2005 Pairings

Division A/B

9 players are competing in each of division A and B, and in each division the leader (Zev and Gene) has almost but not completely clinched the title over his contender (Evan and Roger). According to club rules, shared victory is declared if the top contenders are within half a ratings multiplier of each other.

Pairings for this division will be a fixed schedule where everyone plays every other player in their own division once, as well as their rank counterpart in the other division.

Division AB Round 4 Pairings

Board Players
   1  Berofsky, Evan (AB2) *starts* vs. Sealy, Trevor (AB8).
   2  Dunlop, Glenn (AB5) *draws* vs. McCall, Heather (AB6).
   3  Akomanyi, Curtis (AB13) *draws* vs. Mosher, Glenn (AB4).
   4  Cullman, Roger (AB11) *starts* vs. Miransky, Anna (AB17).
   5  Rawlins, Gene (AB10) *draws* vs. Brown, Diane (AB16).
   6  Leah, Tony (AB3) *starts* vs. Kessler, Lisa (AB9).
   7  Farbstein, Denis (AB15) *starts* vs. Spivak, Elizabeth (AB14).
   8  Kaufman, Zev (AB1) *draws* vs. Wise, Lynda (AB7).
   9  Edelson, Mark (AB12) *draws* vs. Simpson, Fraser (AB18).

Division AB Round 5 Pairings

Board Players
   1  Berofsky, Evan (AB2) *draws* vs. Leah, Tony (AB3).
   2  Dunlop, Glenn (AB5) vs. Mosher, Glenn (AB4).
   3  Akomanyi, Curtis (AB13) vs. Spivak, Elizabeth (AB14).
   4  Cullman, Roger (AB11) vs. Edelson, Mark (AB12).
   5  Rawlins, Gene (AB10) vs. Farbstein, Denis (AB15).
   6  Sealy, Trevor (AB8) vs. Wise, Lynda (AB7).
   7  Miransky, Anna (AB17) *starts* vs. Brown, Diane (AB16).
   8  McCall, Heather (AB6) vs. Kaufman, Zev (AB1).
   9  Kessler, Lisa (AB9) vs. Simpson, Fraser (AB18).

Division AB Round 6 Pairings

Board Players
   1  Berofsky, Evan (AB2) vs. Mosher, Glenn (AB4).
   2  Dunlop, Glenn (AB5) vs. Kaufman, Zev (AB1).
   3  Akomanyi, Curtis (AB13) vs. Cullman, Roger (AB11).
   4  Rawlins, Gene (AB10) vs. Spivak, Elizabeth (AB14).
   5  Leah, Tony (AB3) vs. Sealy, Trevor (AB8).
   6  Miransky, Anna (AB17) vs. Edelson, Mark (AB12).
   7  Brown, Diane (AB16) vs. Simpson, Fraser (AB18).
   8  McCall, Heather (AB6) vs. Farbstein, Denis (AB15).
   9  Kessler, Lisa (AB9) vs. Wise, Lynda (AB7).

Division C

10 players are competing in this division. Vera Bigall has already clinched the title.

Players will play a full round robin.

Division C Round 4 Pairings

Board Players
   1  Bowman, Joseph (C2) *starts* vs. Krook, Dave (C8).
   2  Migirdicyan, Ani (C3) *starts* vs. O'Brien, Clare (C9).
   3  Carrington, Janet (C4) *starts* vs. Caughran, Jim (C10).
   4  Drucker, Shirley (C6) *starts* vs. Falconer, Karen (C5).
   5  Gibson, Geoff (C1) *starts* vs. Jeffay, Stan (C7).

Division C Round 5 Pairings

Board Players
   1  Bowman, Joseph (C2) *draws* vs. Migirdicyan, Ani (C3).
   2  Falconer, Karen (C5) *starts* vs. Carrington, Janet (C4).
   3  Jeffay, Stan (C7) *starts* vs. Krook, Dave (C8).
   4  O'Brien, Clare (C9) *starts* vs. Caughran, Jim (C10).
   5  Gibson, Geoff (C1) *starts* vs. Drucker, Shirley (C6).

Division C Round 6 Pairings

Board Players
   1  Bowman, Joseph (C2) vs. Carrington, Janet (C4).
   2  Migirdicyan, Ani (C3) vs. Krook, Dave (C8).
   3  Gibson, Geoff (C1) *starts* vs. Falconer, Karen (C5).
   4  Drucker, Shirley (C6) *starts* vs. Caughran, Jim (C10).
   5  Jeffay, Stan (C7) *starts* vs. O'Brien, Clare (C9).

Valid HTML 4.01!