Back to NSA Club #3 June 2005 LCT

NSA Club #3: June 22nd, 2005 Pairings

Division A/B

9 players are competing in each of division A and B. In the A Division, Zev has almost but not quite clinched sole championship over Evan. In the B Division, Gene clinched the title in week two over Roger. According to club rules, shared victory is declared if the top contenders are within half a ratings multiplier of each other.

Pairings for this division will be a fixed schedule where everyone plays every other player in their own division once, as well as their rank counterpart in the other division.

Division AB Round 7 Pairings

Board Players
   1  Wise, Lynda (AB7) *starts* vs. Berofsky, Evan (AB2).
   2  Dunlop, Glenn (AB5) *draws* vs. Leah, Tony (AB3).
   3  Cullman, Roger (AB11) *draws* vs. Brown, Diane (AB16).
   4  Rawlins, Gene (AB10) *starts* vs. Akomanyi, Curtis (AB13).
   5  Sealy, Trevor (AB8) *starts* vs. Miransky, Anna (AB17).
   6  Spivak, Elizabeth (AB14) *draws* vs. Edelson, Mark (AB12).
   7  McCall, Heather (AB6) *starts* vs. Kessler, Lisa (AB9).
   8  Kaufman, Zev (AB1) *draws* vs. Mosher, Glenn (AB4).
   9  Farbstein, Denis (AB15) *starts* vs. Simpson, Fraser (AB18).

Division AB Round 8 Pairings

Board Players
   1  Berofsky, Evan (AB2) vs. Dunlop, Glenn (AB5).
   2  Cullman, Roger (AB11) vs. Spivak, Elizabeth (AB14).
   3  Edelson, Mark (AB12) *starts* vs. Rawlins, Gene (AB10).
   4  Miransky, Anna (AB17) *starts* vs. Farbstein, Denis (AB15).
   5  Akomanyi, Curtis (AB13) *draws* vs. Simpson, Fraser (AB18).
   6  Sealy, Trevor (AB8) *draws* vs. McCall, Heather (AB6).
   7  Kaufman, Zev (AB1) vs. Leah, Tony (AB3).
   8  Brown, Diane (AB16) vs. Wise, Lynda (AB7).
   9  Kessler, Lisa (AB9) vs. Mosher, Glenn (AB4).

Division AB Round 9 Pairings

Board Players
   1  Berofsky, Evan (AB2) vs. Kaufman, Zev (AB1).
   2  Dunlop, Glenn (AB5) vs. Spivak, Elizabeth (AB14).
   3  Cullman, Roger (AB11) vs. Rawlins, Gene (AB10).
   4  Miransky, Anna (AB17) vs. Simpson, Fraser (AB18).
   5  Akomanyi, Curtis (AB13) vs. Edelson, Mark (AB12).
   6  Sealy, Trevor (AB8) vs. Kessler, Lisa (AB9).
   7  McCall, Heather (AB6) vs. Wise, Lynda (AB7).
   8  Brown, Diane (AB16) vs. Farbstein, Denis (AB15).
   9  Leah, Tony (AB3) vs. Mosher, Glenn (AB4).

Division C

10 players are competing in this division. Vera Bigall has already clinched the title.

Players will play a full round robin.

Division C Round 7 Pairings

Board Players
   1  Migirdicyan, Ani (C3) *draws* vs. Falconer, Karen (C5).
   2  Bowman, Joseph (C2) *draws* vs. Jeffay, Stan (C7).
   3  Krook, Dave (C8) *starts* vs. Caughran, Jim (C10).
   4  Gibson, Geoff (C1) *draws* vs. Carrington, Janet (C4).
   5  Drucker, Shirley (C6) *starts* vs. O'Brien, Clare (C9).

Division C Round 8 Pairings

Board Players
   1  Migirdicyan, Ani (C3) vs. Gibson, Geoff (C1).
   2  Bowman, Joseph (C2) vs. Falconer, Karen (C5).
   3  Krook, Dave (C8) *starts* vs. Drucker, Shirley (C6).
   4  Carrington, Janet (C4) vs. O'Brien, Clare (C9).
   5  Caughran, Jim (C10) vs. Jeffay, Stan (C7).

Division C Round 9 Pairings

Board Players
   1  Migirdicyan, Ani (C3) vs. Carrington, Janet (C4).
   2  Bowman, Joseph (C2) vs. Gibson, Geoff (C1).
   3  Krook, Dave (C8) vs. O'Brien, Clare (C9).
   4  Falconer, Karen (C5) vs. Caughran, Jim (C10).
   5  Drucker, Shirley (C6) vs. Jeffay, Stan (C7).

Valid HTML 4.01!